Herbár 3
Zaužívaný názov: Pushkarmula, Paushkar, Pushkarmool
Latinský názov: Inula racemosa
Slovenský názov: Puškarmul
Puškarmul patrí nielen medzi liečivé, ale aj medzi okrasné rastliny, rastie v západných Himalájach. Ako liečivá časť sa používa jeho koreň. Tradične sa využíva predovšetkým pri respiračných ochoreniach.
Možeme ho nájsť v bylinnej kombinácii Breathe Free, ktorá je určená proti kašlu, na odhlienenie a uvoľnenie dýchacích ciest ako aj na posilnenie dýchacieho systému pri rôznych respiračných ochoreniach, vrátane astmy a to predovšetkým preto, lebo má protizápalové a bronchodilatačné účinky.
Známe sú aj jeho účinky na kardio-vaskulárny systém (antiischemické a antianginózne), zároveň znižuje krvný tlak.
Súhrn účinkov Puškarmulu:
- podpora a liečba respiračných ochorení
- vynikajúce odhlieňujúce účinky a efektívne pôsobí proti kašlu
- posilnenie kardio-vaskulárneho systému
- znižuje krvný tlak
Zaužívaný názov: Šatavari
Latinský názov: Asparagus racemosus
Slovenský názov: Špargľa hroznovitá
ŠATAVARI (Shatawari) je jednou z najvýznamnejších liečivých bylín. Dalo by sa povedať, že je to predovšetkým "ženská" bylina, používaná dlhé storočia v tradičnej indickej a tibetskej medicíne. Vďaka obsahu fytoestrogénov sa používa na harmonizáciu hormonálnej rovnováhy u žien v každom veku.
V mladosti sa používa na reguláciu menštruácie, počas tehotenstva bráni predčasnému pôrodu, po pôrode podporuje tvorbu mlieka a zabraňuje popôrodnej depresii, v neskoršom veku tlmí prejavy menopauzy. Podporuje plodnosť tak u žien ako aj u mužov.
Dôležitým je aj fakt, že počas užívania Šatavari sa zvyšuje odolnosti voči stresu a psychická rovnováha. Preto je vhodná aj pri emocionálnom strese, pri ťažko zvládateľných problémoch a starostiach, ktoré znamenajú nápor na psychiku.
Keďže ide o známy fytoestrogén, ktorý pomáha navodiť hormonálnu rovnováhu a blahodárne pôsobí pri normalizácii estrogénov, priaznivo pôsobí u žien, ktoré majú menštruačné a predmenštruačné problémy (podráždenosť, zadržiavanie tekutín a kŕče). Pozitívne ovplyvňuje priebeh menopauzy, najmä znižovaním návalov tepla, rieši problémy s nespavosťou, atď.
Vďaka protizápalovému a chladiacemu účinku vplýva pozitívne na tráviaci trakt, pomáha pri hnačkách, syndróme dráždivého čreva a pri pálení záhy. Prispieva k upokojeniu podráždených močových ciest.
Súhrn účinkov Šatavari:
- regulácia hormonálnej rovnováhy (menštruácia, tehotenstvo, menopauza)
- zvýšenie odolnosti voči stresu, navodenie psychickej rovnováhy
- podpora tráviaceho traktu
- má podporný účnok na imunitu, pomáha bojovať napríklad proti kvasinkám a toxínom
TRIPHALA je najznámejšia a najúčinnejšia kombinácia na vnútorné prečistenie a tiež regeneráciu či obnovu organizmu, zložená je z troch bylín Amalaki (Phyllanthus emblica), Vibhitaki (Terminalia belerica) a Haritaki (Terminalia chebula).
Triphala je prírodná bylinná zmes pôsobiaca regeneračne na sliznicu zažívacieho ústrojenstva, podporuje činnosť tráviacieho, obehového, močového a dýchacieho ústrojenstva. Prečisťuje organizmus.
Účelom detoxikácie je odstrániť odumreté bunky, tkanivo a toxíny, ktoré sa v organizme hromadia. Bunky sa obnovujú v priebehu celého nášho života, nové bunky nahrádzajú staré a odumierajúce. Detoxikáciou sa teda zbavujeme pre telo jedovatých látok, tzv. toxínov.
V ajurvédskej medicíne sa Triphala používa pre pozvoľnú a jemnú detoxikáciu. Patrí k najznámejším kombináciam a tvoria ju tri už vyššie spomenuté sušené ovocné plody Haritaki, Amalaki a Vibhitaki. Spoločne harmonizujú celý organizmus, podporujú trávenie a navodzujú rovnováhu. Triphala taktiež viaže ťažké kovy a prečisťuje hrubé črevo a tak pomáha s liečbou chronickej zápchy.
Byliny na detoxikáciu je nutné užívať (pri odstraňovaní toxínov i pri prevencii) dlhodobo, najmenej 3 mesiace, pretože účinkujú postupne. Jedná sa však o bezpečnú kombináciu, ktorá v primeranom dávkovaní nemá nežiaduce účinky a ani pri dlhodobom užívaní nie je návyková.
Súhrn účinkov Triphala kombinácie:
- vynikajúce prečistenie a regenerácia organizmu
- podpora tráviaceho traktu
- jemný, ale dôkladný detoxikačný účinok
- odstraňuje z tela ťažké kovy
Zaužívaný názov: Tulsi, Krišna Tulsi
Latinský názov: Ocimum sanctum
Slovenský názov: Bazalka posvätná
TULSI alebo bazalka posvätná pochádza z Indie. Aj u nás rastie jej domáca príbuzná bazalka pravá. Tulsi sa odlišuje predovšetkým svojim vôňou a účinkami. V Indii bola zasvätená bohu Krišnovi a mala ako obeta ochraňovať pred smrťou, chorobami a nešťastím. Tulsi má veľké množstvo zdraviu prospešných účinkov, medzi ktoré patrí napríklad antistresový účinok - celkovo upokojuje, posilňuje imunitu, má antioxidačný, antibakteriálny a antiantiparazitický účinok.
Jej liečivé účinky sú využívané napríklad pri infekciách horných dýchacích ciest, pri kožných ohocreniach, pri tráviacich problémoch, proti kašľu (pomáha s vykašliavaním) a pri katare. Tulsi je možné užívať vo forme kapsúl alebo špeciálneho TULSI čaju. Každý si vie v tomto prípade vybrať to, čo mu vyhovuje viac.
Súhrn účinkov Tulsi:
- celkové posilnenie organizmu
- pomáha pri respiračných ochoreniach
- protistresový a imunostimulačný účinok
- antihelmentikum (pôsobí proti parazitickým červom)
- pomáha pri tráviacich problémoch
- pomáha pri nachladnutí, horúčke a bolestiach hlavy
- posilňuje pránu - životnú silu
Zaužívaný názov: Vibhitaki
Latinský názov: Terminalia bellirica
Vibhitaki (Bibhitaki)je listnatý strom 10 - 20m vysoký, ktorý bežne nájdeme vo vlhkých lesnatých oblastiach Indie, Barmy, Malajzie, Filipín či Srí Lanky. Liečivými časťami sú jeho plody, ktoré majú predovšetkým adstringentné, teda sťahujúce a tonizujúce účinky. Ovocie sa dá bežne konzumovať, nakoľko má príjemnú chuť.
Tvorí súčasť ajurvédskej detoxikačnej kombinácie Triphala, ktorá sa používa na účinnú, ale k telu šetrnú detoxikáciu. Zároveň je aj súčasťou bylinnej zmesi na posilnenie dýchacieho systému a na odhlienie nazvanej B-Free.
Vibhitaki má protizápalový a antimikrobiálny účinok, používa sa pri liečbe infekcií dýchacích ciest, pre svoje tonizujúce účinky sa používa pri liečbe kŕčových žíl a hemoroidov. Používa sa aj pri ochoreniach pečene a pri zápche rôzneho pôvodu. Ovplyvňuje metabolizmus tukov a tým znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím prispieva k znižovaniu rizika artériosklerózy a celkovo kardiovaskulárnych ochorení. Vďaka diuretickým (močopudným) účinkom priaznivo ovlyvňuje funkcie obličiek a močových ciest.
Súhrn účinkov Vibhitaki:
- súčasť detoxikačnej trojkombinácie Tripahala
- ma pozitívne účinky na dýchacie cesty, urogenitálny trakt a pečeň
- prevencia kardiovaskulárnych ochorení a zvýšeného cholesterolu v krvi