Herbár 2

Gymnema Sylvestre

Zaužívaný indický názov: Gurmar
Latinský názov: Gymnema Sylvestre

Gurmar

Gymnena sa v India používa už viac ako 2 000 rokov pri liečbe cukrovky a nadváhy. Má výrazné sladkú chuť, pričom po jej podaní sa znižuje vstrebávanie cukrov a mastných kyselín, z ktorých sa tvoria tuky. Pozor znižuje hladinu krvného cukru u diabetikov! Zlepšuje využívanie glukózy v bunkách a tým bráni k nadmernému vylučovaniu inzulínu, podporuje chudnutie, je súčaťou bylinnej zmesi na chudnutie RESLIM. Znižuje cholesterol, chráni žalúdočnú sliznicu a zlepšuje trávenie.

Súhrn účinkov Gurmaru: 

- znižuje chuť na sladké

- bráni tvorbe a ukladaniu tukov

- podporuje chudnutie

- zlepšuje trávenie

 

Guduči

Zaužívaný názov: Guduchi, Guduči, Amrit
Latinský názov: Tinospora cordifolia
Slovenský názov: Tinospóra srdcolist

Guduči

Guduči je jednou z najviac cenených ajurvédskych bylín. V ajurvédskej medicíne sa používa už tisícky rokov, pričom v poslednej dobe sa začína používať aj v západnej medicíne.

Významné je jej postavenie ako tonika, diuretika, ale aj afrodiziaka. Podporuje imunitný systém, má výborné regeneračné účinky a radí sa medzi tzv. adaptogény, t.j. látky, ktoré majú schopnosť zvyšovať odolnosť organizmu voči stresu a chorobám, pomáhajú regenerovať organizmus.

Podľa védskej tradície je práve z guduči vyrobený aj nektár nesmrtelnosti (amrit). Je súčasťou viacerých bylinných kombinácií ako je napríklad Beautiful Skin.


Súhrn účinkov Guduči:

- pomáha pri nafukovaní a tlaku v žalúdku, odstraňuje problémy s trávením

- znižuje horúčku, má protizápalové účinky

- upokojuje a odstraňuje obličkové kamene, podporuje imunitu a plodnosť

- má protialergické účinky

 

Haritaki

Zaužívaný názov: Haritaki
Latinský názov: Terminalia cheluba

Haritaky

Haritaki patrí medzi významné ajurvédske byliny, tvorí súčasť účinnej detoxikačnej trojkombinácie nazývanej TRIPHALA. Má omladzujúce a posilňujúce účinky, pomáha s vykašliavaním, vyživuje mozog a nervy a dodává energiu.

Užíva sa ako prostriedok pre čistenie krvi a pri problémoch so slezinou a pečeňou. Reguluje hrubé črevo a v malých množstvách upravuje buď zápchu alebo naopak hnačku, zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín, podporuje hlas a zrak a celkovo napomáhá k dlhovekosti. Vystríhať by sa jej mali tehotné žny, prípadne ľudia trpiaci celkovou vyčerpanosťou a slabosťou.

Súhrn účinkov Haritaki:

- pomoc pri kašli, slabom a chrapľavom hlase

- podpora pri tráviacich ťažkostiach

- posilňuje slezinu a pečeň

- pomáha pri nervových poruchách

 

Neem

Zaužívaný názov: Neem, Nimba
Latinský názov: Azadirachta indica
Slovenský názov: Zederach indický

Neem

Zederach indický, Margosa Tree alebo v angličtine známy ako NEEM je jednou z najdôležitejších bylín pre vnútornú očistu a kožné problémy. Extrakt zo semienok a listov má antibakteriálne a protiplesňové účinky, v semienkach a stopke sa nachádzajú horké, liečivé látky. Zvykne sa nazývať aj ako prírodné antibiotikum, v angličtine sa môžete stretnúť aj s názvom Herbal antibioticum.

Používa sa pri únave, chronických zápalových ochoreniach močových a dýchacích ciest, horúčkach, prechladnutí, bolestiach v hrdle, chrípke a to aj bakteriálneho, parazitického a kvasinkového pôvodu. Očisťujúci účinok je tiež spojený s veľmi pozitívnym účinkom na kožné ochorenie, a to hlavne zápalového a infekčného typu. Známe je jeho používanie pri akné, ekzémoch, lupinách a alergickej dermatitíde. Je súčasťou aj ajurvédskej zubnej pasty.

Súhrn účinkov Neemu: 

- vnútorná očista tela

- podpora imunitného sdystému

- protizápalové a antibakteriálne účinky

- pomáha pri problémoch s vlasmi, pokožkou a nechtami

- pomáha pri prekyslení organizmu

 

Noni (Morinda citrifolia)

Zaužívaný názov: Noni
Latinský názov: Morinda citrifolia

Noni

NONI je tropická rastlina dorastajúca až do výšky 5 - 6 metrov, rastúca prevažne na Havaji, vo Francúzskej Polynézii (Tahiti), v Malajzii a v Indii. Jeho cennou súčasťou sú jeho plody, z ktorých tradiční domorodí obyvatelia už celé storočia vyrábajú tzv. noni džús, ktorý je v posledných rokov predmetom veľkého skúmania vedcov.

Morinda Citrifolia, ľudovo nazývaná Noni obsahuje podľa niekoľkých prameňov až 200 rôznych látok, ktoré sú biologicky aktívne. Medzi ne patria: vitamíny A,C,E, celá skupina vit. B, vrátane B12, minerály (vápnik,draslík, horčík, fosfor, sodík, železo, chróm, selém, zinok) vláknina (zvlášť rozpustná pektinová časť), niekoľko desiatok rôznych antioxidantov, nenasýtene mastné kyseliny (linelová, palmitová, stearová a olejová) prírodné cukry a iné.

Najdôležitejšou zložkou Noni je proxeronín, ktorý je súčasťou xeroninového systému. V priebehu skúmania proxeroninu v rôznych rastlinách sa prišlo na to že Noni obsahuje 40x viac proxeroninu ako ananás. A v čom je proxeronin taký významný? Proxeronín, ktorý dodá Morinda Citrifolia sa v bunkách za pomoci enzýmu proxeroninázy, živín a fytochemikálií premení na malý a prchavý alkaloid xeronin. Xeronín je životne dôležitou súčasťou buniek u ľudí, ale aj zvierat. Bez neho nemôžu bunky vykonávať množstvo funkcií. Xeronín udržuje správnu funkciu buniek a obnovuje poškodené bunky.

Šišticovité plody NONI sú najbohatším zdrojom všetkých uvedených látok a tiež koreň, ktorý obsahuje antrachinóny obsahujúce látku damnacanthal a nordamnacanthal. Táto látka účinne tlmí rast a aktvitu nádorových buniek. Výskum v Japonsku tiež poukázal nato, že táto látka účinkuje na úrovni tzv. RAS buniek, predchodcov mnohých nádorových bujnení. Damnacanthal narúša krvné zásobovanie nádorov.

Ďalšie výskumy hovoria o výraznej schopnosti NONI vyrovnať v organizme tvorbu oxidu dusnatého. Priaznivé účinky oxidu dusnatého na organizmus človeka boli popísané v r. 1980 a 1998 vedcami a lekármi, ktorí boli navrhnutí na Nobelovu cenu. Oxid dusnatý sa tvorí v stene tepien a udržuje priesvit cievncyh stien, prispieva k normalizácii krvného tlaku a bráni vzniku krvných zrazenín.

Liečivé účinky noni pôsobia tak preventívne ako aj pri chronických ochoreniach. Podporuje a chráni organizmus. Podľa skúseností zahraničných lekárov a iných zdravotných profesionálov je tahitský noni džús dôležitou súčasťou našej výživy. Umožňuje predchádzať závažným ochoreniam a je výborným doplnkom liečby rôznych ochorení a pôsobí regeneračne na celé funkčné systémy organizmu.

 
Súhrn účinkov NONI:

- autoimunitné ochorenia

- alergie

- Crohnova choroba

- choroby obličiek a močových ciest

- chronický únavový syndrom, napr.po prekonanej infekčnej mononukleóze

- plesňové ochorenia

- nádorové ochorenia (znižujú sa vedľajšie účinky pri chemoterapii a ožarovaní)

- regeneruje ochorenia pohybového aparátu (artritída, reumatizmus)

- zápaly ciev, znižuje vysoký krvný tlak

- zlepšuje psychický stav (napr. pri depresiách)

- účinkuje pri nádváhe, cukrovke, zápaloch

 

Punarnava

Zaužívaný názov: Punarnava
Latinský názov: Boerhaavia diffusa

Punar

Punarnava sa vyskytuje na mnohých miestach, predovšetkým v Indii, ale aj na juhu Spojených štátov, v Afrike či v južnom Pacifiku. Liečivými časťami je nielen jej koreň, ale taktiež celá rastlina. Známa je predovšetkým ako rastlina s omladzujúcimi a regeneračnými účinkami.

Podporuje srdcovú činnosť, podporuje činnosť pečene, má močopudný účinok a harmonizuje organizmus. Napomocná je predovšetkým pri nadváhe, opuchoch, hemoroidoch, astme a bronchitídach, ale aj pri nespavosti, kožných ochoreniach, obličkových kameňoch a pri liečbe dôsledkov alkoholizmu. Je súčasťou bylinnej zmesi LKC - Liver - Kidney Care.


Súhrn účinkov Punarnavy: 
 

- harmonizujúci, regeneračný a omladzujúci účinok

- celková podpora organizmu

- pomoc pri rôznych druhoch ochorení (pečeň, obličky, srdce, pokožka)